Mica – Sugar Plum 5 g – luumunvioletti

4.46 5:stä
(13 tuotearviota)

3,60  sis. ALV

Sugar Plum on syvä luumunvioletti mica-väri, joka tuo saippuoihin ja kosmetiikkaan täyteläisen ja hieman lämpimän sävyn.

Huom! Purkkien kannet ovat tarkoituksella tiiviit, etteivät pääse kuljetuksessa vuotamaan. Avaaminen vaatii hieman voimia. Tiukka ote ja kannen kevyt edestakainen pyörittely auttaa avaamisessa, jolloin kannen ”hampaisto” aukeaa.

Varastossa

Kuvaus

INCI: Mica, Titanium Dioxide, Ultramarines, Iron Oxides, CI 15850
(Huom: tarkka CI-koostumus saatavilla pyydettäessä)

Sugar Plum on syvä ja täyteläinen luumun sävyinen mica-väri, jossa yhdistyvät violetin ja punaisen vivahteet. Sävy on tumma mutta eläväinen, minkä vuoksi se sopii erityisesti näyttäviin ja hieman ylellisiin värikokonaisuuksiin.

Mica-värit ovat Eu:ssa hyväksyttyjä korkealaatuisia kosmetiikkavärejä, joita voit käyttää sekä saippuamassoissa että lipeästä valmistetuissa saippuoissa. Väri ei liukene veteen, vaan se toimii hienojakoisena pigmenttinä, joka sekoittuu tasaisesti massaan ja antaa tuotteelle kauniin, hohtavan pinnan ilman rakeisuutta.

Sugar Plum toimii hyvin yksinään syvänä sävynä, mutta sitä voi myös yhdistää muihin väreihin. Valkoisen kanssa saat vaaleamman ja pehmeämmän lopputuloksen, kun taas violettien ja punaisten kanssa sävy syvenee entisestään. Väri sopii erityisesti syksyisiin, juhlavampiin ja tunnelmallisiin tuotesarjoihin sekä kerrostettuihin saippuoihin.

Käyttö
Lisää mica-väriä pieni määrä kerrallaan sulaan saippuamassaan tai muuhun pohjaan. Sekoita huolellisesti, jotta väri jakautuu tasaisesti. Tarvittaessa voit esisekoittaa värin pieneen määrään öljyä tasaisen lopputuloksen saavuttamiseksi.

Annostus
Valkoinen saippuamassa: 1–2 %
Kirkas saippuamassa: 0,25–0,5 %
Kylmämenetelmä (CP): 1–5 % massan painosta

Annostukseen vaikuttavat haluttu värin voimakkuus sekä käytetty pohja. Aloita pienellä määrällä ja lisää tarvittaessa.

Lisätiedot
Kosmetiikkalaatuinen mica-pigmentti
Hienojakoinen ja helppokäyttöinen
Soveltuu saippuamassoihin ja kylmämenetelmään
Antaa tuotteelle syvän hohtavan pinnan
Ei liukene veteen
Vain ulkoiseen käyttöön

Lisätiedot

Paino 0,005 kg (kilogramma)

13 arviota tuotteelle Mica – Sugar Plum 5 g – luumunvioletti

  1. 5 5:stä

    Elli-Noora (varmistettu kirjoittaja)

  2. 5 5:stä

    Nimetön (varmistettu kirjoittaja)

  3. 4 5:stä

    Taija (varmistettu kirjoittaja)

    Tuotetta kuluu ehkä hieman enemmän, kuin mitä ajattelin.

  4. 1 5:stä

    Nimetön (varmistettu kirjoittaja)

    Rasiaa EI saa auki kuin särkemällä!

    • Pekka Paajanen (kauppias)

      Hei, olen todella pahoillani. Teemme noista heti valituksen valmistajalle !

  5. 5 5:stä

    Ludmila N. (varmistettu kirjoittaja)

  6. 5 5:stä

    Marjatta Mikander (varmistettu kirjoittaja)

    Juuri sellainen kun tarvitsin

  7. 5 5:stä

    Ritva Pajulahti (varmistettu kirjoittaja)

  8. 5 5:stä

    Maarit (varmistettu kirjoittaja)

  9. 5 5:stä

    Minna Hämäläinen (varmistettu kirjoittaja)

  10. 5 5:stä

    Johanna P. (varmistettu kirjoittaja)

  11. 4 5:stä

    Tuulevi H. (varmistettu kirjoittaja)

  12. 4 5:stä

    Kati (varmistettu kirjoittaja)

    Hieno, arvokas lila

  13. 5 5:stä

    Sari (varmistettu kirjoittaja)

Lisää arvio